Humpolec (ne)jde s dobou

Elektronická aukce versus obálková metoda aneb jak město přichází o peníze.

Na únorovém jednání zastupitelstva města jsme prosazovali způsob prodeje zbývajícího pozemku pro výstavbu rodinného domu v lokalitě Blanická formou elektronické aukce, která je rozhodně pro město nejvýhodnější a do městského rozpočtu by přinesla nejvyšší možnou cenu za prodej pozemku.

Bohužel jsme byli koalicí přehlasováni a byla zvolena méně vhodná obálková metoda. Vedení města argumentovalo tím, že elektronická aukce byla vyhodnocena jako nevhodná z důvodu případné nižší gramotnosti zájemců. Připomínáme jen, že žijeme ve 21. století.

Na vysvětlenou: obálková metoda má své limity. Při startovací ceně 1400 Kč/m2 a více jak 10 zájemcích je víc než pravděpodobné, že více zájemců navrhne stejnou cenu – v tom případě rozhodne los a není možné cenu dále navyšovat. V případě elektronické aukce je podstatně vyšší pravděpodobnost, že zájemci ve snaze pozemek získat, budou přihazovat a ceny se tak vyšplhají výše, a to v každém jednotlivém případě.

Stojíme si za tím, že město by se mělo chovat jako řádný hospodář a argument o případné nižší gramotnosti zájemců nám přijde tak trochu mimo.