Jak se bydlí v Humpolci

Tušíte, za kolik a jak se pronajímají městské byty?

Víte, že město Humpolec vlastní 15 bytových domů s 281 byty, pokud nezapočteme dům s pečovatelskou službou ve Školní ul.? Byty jsou v různém stavu. Některé obývají nájemci řadu let, některé prošly rekonstrukcí a noví obyvatelé se do nich nastěhovali teprve nedávno. Jedno však mají společné. Všichni platí měsíčně nájemné lehce přes 60 Kč/m2. Bez rozdílu. V jediných dvou městských bytech, které byly přiděleny v prosinci 2020, hradí noví nájemci částku 85 Kč/m2. Na jednu stranu je dobře, že město nabízí dostupné bydlení, na druhou stranu je třeba zohlednit situaci každého nově uvolněného bytu.

Je správné, když člověk, který se čerstvě vrátil ze zahraničí a plánuje postavit dům, dostane k užívání městskou garsoniéru za necelých 1300 Kč měsíčně? A co když je byt po revitalizaci? Je spravedlivé, aby nájemce za městský byt 3+1 v lokalitě Na Rybníčku po celkové rekonstrukci, která stála přes 400 tis. Kč, platil stejně jako jeho soused, který ve stejném domě bydlí 30 let? Jde navíc v takovém případě o hospodárný přístup města, když nákladnou rekonstrukci jako majitel nikterak nepromítne do výše nájemného?

Problematika cenově dostupných bytů a bydlení obecně byla identifikována mezi největšími problémy i ve strategickém plánu, který zastupitelstvo města nedávno schválilo. Město bohužel nemá zpracovanou žádnou koncepci hospodaření s bytovým portfoliem. Snad bude vyslyšena iniciativa členů bytové komise nominovaných za naše sdružení, aby se začala tato oblast aktivně a transparentně řešit.